понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety czyli po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Płoty roślinne na ogól spełniają role ogrodzenia, chociaż częstokroć służą i za dekoracje. Przeważnie takie sztachety PCV buduje się w nasłonecznionych miejscach, gdzie prędko wzrastają i mocno gęstnieją. Mnóstwo czaru maja tez takie rosnące ploty, jakie wiodą przez cieniste kąciki parku. Ciemna zieleń liści z transparentna tu i ówdzie plątanina gałązek albo kwiatami komponują zajmujące wzrok obrazki, natomiast rześka wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , sprawia iż nawet krótki spacer wzdłuż takiego ogrodzenia wycisza a także relaksuje.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, wypada uwzględnić role takiego parkanu, warunki jakie dominują w ogrodzie, oraz nasze preferencje oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju samodzielnie wzrastają, często również bujnie kwitną, tymczasem chcą również wiele przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe sztacheta z PCV zdołają być bardzo wysmukłe, jednakże trzeba je cyklicznie przycinać i raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się myśleć, bowiem takie ogrodzenie wyznacza się na lata, czasami nawet na pokolenia.


Zazwyczaj zadowalający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, bardzo popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on sporo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio toleruje porę suchą,
•błyskawicznie wzrasta,
•regularnie podcinany schludnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek stanowi niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga lśniąca - jesienią wspaniale się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony reprezentacyjnej, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Bardzo wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety z PCV stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby utworzyć taki plot rośliny zasadzamy wokół krawędzi posiadłości. Jeśli mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Gdy pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze jak rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий