среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy ogrodzenia te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało biegłym okiem trudno je rozróżnić.

Chociaż kamienie sztachety te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało biegłym ślepiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, łatwej obróbce i względnie atrakcyjnej cenie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy albo wstępnie ociosuje, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy balaski PVC na ogrodzenie i bramkę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany spoiwem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Prócz bazy zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor kamieni na sztacheta Winylowe z Koszalina na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas rozmaite kolory czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze złożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż kroi się największe bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy można również siekać na sześciany o równych konturach, używane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je dzielić przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na małe, nietypowych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety PVC wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na ploty z Winylu na plot i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru i naszych upodobań kształt kamiennych płyt może być różnorodny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto skróconych prostokątów albo kwadratów. Murki i sztachety Winylowe z Wisły na plot i bramę ogrodzeniowa buduje się z skał przeróżnego zarysu, ułożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje spośród fragmentów o nieproporcjonalnych konturach, należy je właściwie zestawiać tzn. tak, żeby forma każdego następnego zespalał się z uprzednim. Aby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe dziury w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur migiem niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają również mchem oraz wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań albo rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Sprofilowane fabryki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego mycia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, żeby kamienie na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий